Sandviç panellerin paketleme ve nakliye esnasında istiflenmesi, üretici firmaların talimatları doğrultusunda gerçekleştirilir ve montaj mahalline kadar hasarsız olarak ulaştırmaları sağlanır. Her panel tipinin, kalınlık, izolasyon tipi, metal cinsi ve kalınlığına, üretim boylarına göre ayrı ayrı istifleme tekniği ve miktarı bulunmaktadır. En ekonomik ulaştırmanın sağlanması için üretici firmanın talimatları titizlikle uygulanır.

1.

Montaj sahasına getirilmiş paketlenmiş durumdaki sandviç paneller, vinçler vasıtasıyla, özel örgülü geniş sapanlar ve kaldırma aparatları kullanılarak, mümkünse çatı çelikleri üzerine yaydırılarak; mümkün değilse cephe panelleri ile birlikte, montaj yapılacakları yere en yakın ve güvenli bir bölgede istiflenir.

2.

Çatı panelleri ve cephe panelleri, üretilen boylara göre yeterli sayıda montör ile birlikte, motorlu montaj araçları kullanılarak ve bina konstrüksiyonun niteliği göz önünde bulundurularak, seçilen vida ile tekniğine uygun olarak monte edilir. Panelin poliüretan veya taşyünlü olması, alt konstrüksiyonun, çelik, betonarme, prefabrike veya uzay aşık olması montaj şekli, tipi ve montaj aksesuarlarının niteliğini değiştirir.

3.

Çatı sistemlerinde yerinde yapma sistem tercih edilirse, tüm montaj ve uygulama esasları değişir. Bu sistemde montaj malzeme bileşenleri ayrı ayrı istiflenip, yoğuşma önleyici bant ve aksesuarlarla montajları sağlanır.

4.

Membranlı sistem çatı kaplamaları, hazır poliüretanlı veya mineral yünlü + poliüretanlı sandviç membranlı paneller ile ilk olarak uygun vidalar ile mevcut alt konstrüksiyona tekniğine uygun olarak monte edilirler. İkinci olarak; panellerin uzun boy yönündeki membran binisi, sızdırmazlık amacıyla, özel membran kaynak makinaları kullanılarak yapıştırılır.

5.

Yerinde yapma membranlı sistemlerde ilk olarak alt konstrüksiyon aşık aralığı dikkate alınarak seçilecek trapez tipi ve metal kalınlığında optimizasyon sağlandıktan sonra mineral yün montajından önce bir kat buhar kesici yerleştirilir. Mineral yün üzerine membran firmasının yönergeleri doğrultusunda, rüzgar yükleri dikkate alınarak özel vida ve raptedler ile monte edilirler.

6.

Membranlı teras çatılarda, sadece betonarme bir alt yapı üzerine değişik izolasyon malzemeleri ile birlikte aynı teknikler kullanılarak membran monte edilir.

7.

Kenetli sistem çatılarda, estetik kaygı ön planda olduğundan, izolasyon katmanının üzerine kullanılan OSB levha gibi sert yüzey veya sıklaştırılmış Z aşık alt konstrüksiyon üzerine kullanımı uygundur. Boyalı galvanizli sac, alüminyum veya özel alaşım metallerden, fabrikasyon geçmeli tip veya yerinde yapma olarak 30-60 cm aralığında üretilen trapezlerinin özel aksesuar ve tekniklerle montajı yapılır.

8.