Sandviç Panel Çatılar

Prefabrike, betonarme, çelik ve ahşap konstrüksiyonlu yapılarda kolayca uygulanabilirler.

Sanayi yapıları, askeri yapılar, sosyal yapılar, prefabrik yapılar, zirai yapılar, spor tesisleri, yüzme havuzları, şantiye binaları, silolar, hipermarketler, alışveriş merkezleri, havalimanı binaları vb. gibi projelerin çatı kaplamalarında kullanılırlar.

Çatıların ısı ve su izolasyonlarını en hızlı şekilde çözebilen hazır sandviç paneller genellikle büyük boyutlu ve eğimin %7 yi geçtiği yapılar için uygundur. Sandviç çatı panelleri, poliüretan, poliizosiyanurat, taşyünü veya camyünü izolasyonlu olarak üretilebilirler.

Yerinde Yapma Sandviç Sistem Çatılar

Çift kat boyalı galvanizli sac trapez arası mesafe tutucu Z profiler ve taşyünü ısı izolasyonundan oluşan çatı sistemleridir. Sandviç sistemi oluşturan bileşenleri ayrı ayrı sevketmek mümkün olduğundan nakliye maliyeti sandviç panel çatılara göre daha uygundur. Nakliye maliyetinin önemli olduğu projelerde tercih edilirler.

Hazır Membranlı

Sandviç Panel Çatılar

Alt yüzeyi trapez üst yüzeyi PVC veya TPO membranla kaplanmış olarak, poliüretan veya taşyünü ısı izolasyonlu hazır sandviç paneller, düşük eğimli (≤ %7) çatı kaplamaları için uygundur.

Yerinde Yapma Membranlı Sandviç Sistem Çatılar

Boyalı galvanizli sac trapez taşıyıcı, buhar kesici örtü ve taşyünü ısı izolasyon tabakası üzerine su izolasyonu için PVC, TPO, EPDM ve Bitümlü membranlar kullanılarak yerinde yapılan sandviç çatı sistemleridir. Montaj ve bakım sırasında üzerinde yürüneceğinden yüksek yoğunluklu taşyünü kullanılmalıdır.

 

Nakliye maliyetinin önemli olduğu ve hazır sistemlerin cevap veremeyeceği ısı izolasyon kalınlıklarında tercih edilirler.

Özellikle çok soğuk iklimlerde izolasyon levhaları şaşırtılarak kullanıldığından ek yerlerinde ısı köprüsü oluşma ihtimalini çok iyi bertaraf eden sistemlerdir.

Membranlı Teras Çatılar

Betonarme teras çatıların üzerinde, yürünebilir olup olmamasına bağlı olarak, EXP, EPS veya Taşyünü ısı izolasyonu ve PVC, TPO, EPDM, Bitümlü membranlar ile karo seramik veya bitki örtüsü vb. gibi uygulamalarda daha özel detaylarla çözümler sağlanır.

Kenetli Sistem Çatılar

Estetik açıdan daha üstün özelliklerdeki bu sistemlerde metal çatı yüzeyi delinmeksizin montaj yapıldığından, su sızıntısı riskine karşı hassas olan yapılarda tercih edilirler.

Geçmeli veya mekanik kenetli bu sistemlerin alt yapısı genellikle çelik veya ahşap aşıklar üzerine trapez ısı izolasyonu, ahşap veya OSB levhadan oluştuğundan sistemin yapımı zahmetli ve maliyetlidir.

Radius formlu çatı kaplamalarında tercih edilirler.

Tek Kat Trapez Çatılar

Yerinde uygulamalı trapez sistemler, ısı izolasyonsuz çözümler ve tonoz çatılar için ideal kaplama malzemesidir. Yük taşıma özelliklerine gore farklı ölçülerde üretilebilir.

Boyalı galvaniz sac yada alüminyumdan imal edilen trapez, yüksek eğimli çatıda kaplama olarak uygulanabilir. Yerinde uygulama çift kat sitemlerinde alt veya üstte kaplama olarak da uygulanmaktadır. Taşıyıcı sistemi çelik veya prefabrike beton olan yapılarda kullanılır.

Metal Kiremit Çatılar

Metal çatı kiremitleri özellikle Avrupa ülkelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Tüm iklim şartlarına dayanabilen metal çatı kiremitleri çelik üstü galvaniz, astar, polyester ve boya kaplıdır. Metal kiremitler bu özellikleri sayesinde kırılmaz, çatlamaz ve bakım gerektirmez. Normal kiremide göre 1/7 oranında daha hafiftir. Birbirine kenetlenme sistemi ve kadranları dolayısıyla, çatı karkasına yatay ve dikey çivileme sayesinde fırtına ve heyelan esnasında iç ve dış patlamalara karşı maksimum mukavement sağlar.